Sat04192014

     Subscribe  |  Contact  |  Advertise  |  RSS Feed Other Publications

         

2014election

   

Wednesday, 20 October 2010 20:24

HCC Woodsmen take home prize

Written by 

The Haywood Community College Woodsmen’s Team took first in the 2010 John G. Palmer Intercollegiate Woodsmen’s Meet and Forest Festival Day recently held at the Cradle of Forestry. The team competed against Montgomery Community College, North Carolina State University, Penn State Mont Alto, and Virginia Tech.

Following is a list of all HCC finishes:

• Quiz Bowl, 3rd Place Team – Shane Baker, Johnny Manuel, Chris Steely, Bill Sweeney

• Dendrology, 1st Place Team – Shane Baker, Bill Sweeney; 2nd Place Team – Johnny Manuel, Laura Strother

• Archery, 1st Place Team – Trevor Lauber, Craig Oliver

• Team Log Roll, 4th Place Team – Heather Franklin, Vance Hagan, Zach Ritter, Kirby Shipman

• Orienteering, 4th Place – Dillon Michael

• Standing Block Chop/Male, 1st Place – Daniel Jones

• Pulp Toss for Accuracy, 3rd Place Team – Caleb Ferrell, Heather Franklin, Vance Hagan, Josh Justice, Dillon Michael, Kirby Shipman; 4th Place Team – Andy Fitzsimmons, James Judge, Kendall Judge, Justin Kearse, Joseph Lineberger, Laura Strother

• Axe Throw/Female, 3rd Place – Heather Franklin

• Axe Throw/Male, 3rd Place – Josh Justice

• Pole Fell, 4th Place Team – Miles Arnette, Kyle Childers

• Pole Climb/Female, 1st Place – Danielle Crocker

• Pole Climb/Male, 1st Place – Hunter Edmundson; 3rd Place – Zach Ritter

• Cross Cut/Male, 3rd Place – Joseph Lineberger, Kirby Shipman; 4th Place – Andy Fitzsimmons, Kendall Judge

• Cross Cut/Female, 2nd Place – Erin Kearse, Laura Strother

• Cross Cut/Jack and Jill, 2nd Place – Andy Fitzsimmons, Laura Strother

• Single Buck/Male, 1st Place – Daniel Jones; 2nd Place – James Judge

• Bolt Split/Female, 1st Place – Laura Strother; 4th Place – Chize Love

• Bolt Split/Male, 1st Place – Kirby Shipman; 4th Place – Preston Winters

• Chain Saw/Female, 2nd Place – Erin Kearse; 4th Place – Heather Franklin

• Chain Saw/Male, 2nd Place – James Judge

• Horizontal Speed Chop/Male, 1st Place – Daniel Jones

blog comments powered by Disqus
Read 3290 times Last modified on Wednesday, 20 October 2010 13:32

Media

blog comments powered by Disqus